НОВИНИ

 Всі новини   Рубрики   “Політика” Харківська область


Харківські депутати плутаються у назвах вулиць, тому російська – тепер регіональна

20:45, 7 березня 2006 р.  14025
Джерело: Юлія Бабенко, Інститут Масової Інформації

Російська мова – друга державна. Це ідея «фікс» переважно опозиційних політичних сил цієї передвиборної кампанії. Наталія Вітренко випустила шокуючі рекламні ролики, Блок «Не Так!» неодноразово наголошував на наданні російській статусу державної, не говорячи вже про «Партію регіонів», яка гне палицю вже не один рік.

Та поки політичні партії тільки збираються це впроваджувати, тишком-нишком Харків надав російській мові статусу регіональної.

6 березня Депутати Харківської міської ради на засіданні сесії проголосували за надання російській мові в місті статусу регіональної. За таке рішення проголосували 53 депутати, проти – усього троє. Тобто, міська рада вирішила спростити харків’янам життя, чи просто пропіаритись напередодні виборів. Ви всі хотіли, а ми - зробили.

Тихо, навіть не вислухавши противників такого рішення, рада трохи подискутувала і поставила крапку у цьому питанні. А представникам захисту української мови депутати, на жаль, вирішили не надавати слово, спочатку навіть не пускали до сесійної зали.

«Зараз вирішується доля української мови. І не можна, потрапити на сесію, навіть подивиться на тих, хто ж буде вершити долю України!» - зазначила одна з активісток.

Доля мови вирішувалась нашвидкоруч, хоча напередодні сесії у Харкові проводили соцопитування і 90% населення виявили бажання урівняти статус російської до української.

Деякі з політиків обгрунтували своє рішення такими словами: «Они не пройдут никогда. И ихняя бредовая идея национализма в городе Харькове никогда не увенчается успехом». Тобто, виходить, що захист рідної мови це «бредові ідеї», цікаво… А якщо завтра в Ужгороді скличуть міську раду і зроблять угорську мову регіональною. І взагалі, кожний регіон обере зручну йому мову, і введе її другою державною, чи першою, яка вже тоді буде різниця. Уявіть, приїжджаєте до Харкова і питаєте українською, як кудись пройти, а вам, як у ролику Вітренко: «Говорите на государственном языке». Дивно…

Чому ж Росія не введе білоруську чи українську другою державною? Відомо, що на території сусідньої країни проживає дуже багато українців і білорусів, тільки чомусь у росіян, навіть і не виникає таке бажання.

Рішення харківської міськради передбачає написання російською мовою назв вулиць та вживання в документах місцевого самоврядування. Що стосується використання російської мови у сфері освіти та судочинстві, то депутати вирішили звернутися з цього приводу до Верховної Ради України, у компетенції якої розв’язання таких питань, вже після виборів. Депутати зазначили, що це питання дуже заполітизоване і не додасть балів тим, хто його ініціював.

Ці б депутати сказали б, навіщо тоді Україна, століттями позбавлена державності, у 1991 році такими зусиллями нарешті добилась незалежності, якщо народ не хоче приймати умови цієї незалежності?

Депутати ж, виступаючи з трибун сесійної зали, захищаючи мову російську, говорили мовою українською, і, чомусь, дивними ствердженнями звучало те, що російська мова сприятиме розвитку мови української: «Вирішення мовного питання буде сприяти і більш такому шанобливому ставленню до державної мови, бо зрозуміло, що зважена позиція по відношенню до недержавних мов буде відігравати позитивну роль у сприйнятті тих заходів, які будуть спрямовані на покращення становища з українською мовою» - зазначив один з депутатів міської ради. Логіка у депутатів своя, осмисленню не підлягає.

Єдине, що можна зазначити, що мрія Януковича і Вітренко здійснилася … Навіть, можливо, вчора після сесії у Харкові, вони телефонували мерові міста і вітали з перемогою. Тільки кого ж все таки перемагаємо? Свій народ, який усе життя, усю історію намагався відстояти право власної мови, право власної держави? Чому ж зараз намагаємося знищити те, що здобували? Можливо тому, що декому просто ліньки вивчити мову, перевчитися?

Ще одним аргументом, який висували місцеві «мовники», був той, що у Швейцарії, чотири державні мови. Тільки, здається, «хлопці» забули, що Україна - це далеко не Швейцарія, і має суттєво відмінний історичний розвиток. Більше того, в країні, яку нам ставлять за приклад, напевно, не викорінювали століттями мову титульної нації.

Тактика поведінки, чи приховані наміри - зрозуміти неможливо. Єдине, що хоч трохи дає надію, що не у всіх депутатів дах зірвало.

У свою чергу, голова обласної організації Народного руху України, кандидат на посаду мера Харкова Анатолій Семенченко заявив, що це “жахливе рішення” місцевих депутатів. Він зазначив, що у Харкові маса газет виходить російською і лише одна – українською мовою, а тому депутатам “треба б було мати совість”. На його переконання, таке саме рішення тепер депутати мають прийняти і стосовно української мови. У сесійній залі А.Семенченко висловив протест проти такого рішення особисто В.Шумілкіну і поклав на його стіл звернення противників мовної політики нинішнього міського голови.

І, можливо б, ця ситуація не так обурювала, як те, що на таке рішення вплинуло, зокрема, те, що треба змінити назви вулиць на російські. Мабуть, депутати, добираючись на своїх авто до робочого місця, плутаються у знаках і українських назвах, і змінивши все це на російську мову, ситуація у них покращиться…


 Повна версія


 
 Facebook
 Коментарі