СТАТТІ, ПУБЛІКАЦІЇ, ЛЕКЦІЇ

 Всі публікації   Рубрики   “Євроінтеграція”


Яких реформ Євросоюз чекає від України?

25 грудня 2014 р. | Автор/джерело: Катерина Каплюк, DW
 22464

Реформа енергетики, урізання державного сектору та збільшення прозорості влади. Це лише кілька змін, які має здійснити український уряд для отримання фінансової підтримки від ЄС.

Завершення року, схоже, може виявитись не найтеплішим періодом у стосунках між Україною та Європейським Союзом. Так, під час першої зустрічі Ради асоціації між Україною та ЄС в Брюсселі Єврокомісія дала чітко зрозуміти українському уряду, що тепер чекає не тільки обіцянок реформ, але й цілком конкретних дій.

План відновлення країни

Звісно, зараз економічна ситуація України далека від ідеальної. Частину проблем країни на зустрічі в Брюсселі озвучив сам прем’єр-міністр Арсеній Яценюк. "Ситуація надзвичайно складна. Ми втратили 10% промислового виробництва і 20% української економіки через російську агресію, анексію Криму та очолюваних Росією терористів на Східній Україні. Ми очікуємо мінус 7% ВВП", - заявив нещодавно глава уряду. За словами Яценюка, вже скорочено 10 відсотків держслужбовців, закрито низку пільгових та соціальних програм та введено нові податки, однак це не допомогло подолати проблеми з бюджетом. За нещодавніми оцінками уряду, Україні потрібна чимала допомога ззовні - близько 15 мільярдів доларів.

ЄС виступає за проведення на початку 2015 року так званої конференції донорів, але, знову ж таки, після ознайомлення з планом конкретних реформ. "Ми хотіли б бачити вже певні перші результати, після чого нам слід зафіксувати дату. Однак немає жодних сумнівів у тому, що ми зможемо організувати цю конференцію дуже швидко на початку року", - заявив 15 грудня єврокомісар з питань європейської політики сусідства Йоганнес Ган. Днями заступник голови адміністрації президента Дмитро Шимків зазначив, що такий план вже затверджено. Щоправда, для широкої громадськості документ поки недоступний.

Справжні реформи замість обіцянок

Європейські аналітики переконані: аби отримати інвестиції Заходу, Україні необхідно показати, що вона розпочала реформи не лише на папері, а й на ділі. "Багато реформ можна провести швидко. Передусім в галузі дерегуляції, а ще згортання субсидій. Тож цілком можливо у короткі строки щось зробити, а згодом продовжити ці реформи", - наголосив в інтерв’ю DW голова німецької консультативної групи при уряді України Рикардо Джуччі.

Фахівець переконаний, що зміни передусім важливо здійснити в енергетиці, державному секторі та проведенні тендерів. "Дуже важливим є енергетичний сектор з субсидіями на газ та центральне опалення. Видобуток вугілля теж дуже сильно субвенціонується. Тут точно можна багато заощадити", - зазначив Джуччі.

Серед першочергових заходів українського уряду також має бути встановлення фінансового порядку (тобто, вирішення бюджетного питання) та урізання державного сектору, вважає експерт Європейської ради з міжнародних відносин Ендрю Вілсон. "Європа не хоче вкидати гроші в економіку лише для того, щоб тримати її на плаву. Вона хоче витратити гроші, аби інвестувати їх, щоб Україна сама могла покращити своє становище та рости", - додав він.

Шанси на фінансову підтримку

На думку дослідника Центру Карнегі Балаша Ярабіка, уряд також повинен проявляти більшу прозорість і підзвітність. "Шанси України отримати фінансову підтримку Заходу вчасно є високими, але уряд повинен більше сфокусуватися на конкретних і негайних діях та кроках замість обіцянок та переконання, що Захід повинен і буде платити через проєвропейський вибір України, а також конфлікт із Росією", - наголосив він. Водночас експерт зазначив, що за весь цей час навіть не були розслідувані смерті на Майдані та ніхто не був засуджений за корупцію.

Поки немає ясності, за який час Україна повинна здійснити перші кроки на шляху до реформ. "Є новий уряд, тому зараз вирішальний момент, що станеться в найближчі два місяці", - зазначив Ендрю Вілсон. Однак насправді, додав він, чітко встановленого графіку немає, і швидкість виконання реформ залежить від самої України.

 Повна версія


 Facebook
 Коментарі