СТАТТІ, ПУБЛІКАЦІЇ, ЛЕКЦІЇ

 Всі публікації   Рубрики   “Правопорядок”


Президент Ющенко знає, що із його отруєнням пов'язана Росія

11 вересня 2007 р. | Автор/джерело: Тоні Холпін, The Times
 28446

Президент України вчора звинуватив Росію в тому, що вона заблокувала розслідування змови, спрямованої на його вбивство за допомогою отруйного діоксину.

Віктор Ющенко сказав в інтерв'ю газеті “The Times”, що Росія відмовляється співробітничати навіть після того, як він порушив це питання безпосередньо в розмові з президентом Путіним.

На запитання, чи вважає він, що до спроби вбити його була причетна держава, пан Ющенко відповів: «Це не були дії приватних осіб». Росія стала єдиною країною, котра відмовилася надати для аналізу українським слідчим зразки діоксину, виробленого в її лабораторіях. Генеральний прокурор Росії також проігнорував вимоги екстрадиції українських підозрюваних, які втекли до Росії.

«У світі діоксин цієї формули виробляли тільки три лабораторії. Дуже легко визначити походження цієї речовини, у цьому немає нічого складного, – сказав пан Ющенко, обличчя якого дотепер вкрито шрамами, що з'явилися через отруєння. – Дві лабораторії вже надали зразки, але не російська сторона. Звісно ж, це обмежує можливості слідства».

Президент був змушений боротися за своє життя три роки тому, після отруєння, що звалило його з ніг у розпал президентської виборчої кампанії 2004 року, у якій він суперничав з Віктором Януковичем. Пан Путін тоді відкрито підтримав пана Януковича, який займає зараз посаду прем'єр-міністра України, у боротьбі з його прозахідним суперником.

Пана Ющенка терміново доставили до клініки в Австрії, де фахівці виявили, що кількість діоксину в його організмі у 6000 разів перевищує норму. Шрами змінили його обличчя, однак він продовжив боротьбу й прийшов до влади в результаті Помаранчевої революції, коли після народного протесту було скасовано підтасовані на користь пана Януковича результати виборів.

53-річний пан Ющенко заявив, що офіційне розслідування у справі про його отруєння практично завершене. Він додав: «Роль усіх тих, хто може бути причетний до цієї справи, уже визначена. Слідству відомо, хто, коли, де і яку речовину використав».
«Є три ключові фігури, які зараз перебувають у Росії. Україна вже направила запит російській генпрокуратурі щодо повернення цих людей в Україну для участі в слідстві. Я особисто говорив з російським президентом про це. На жаль, з російської сторони взагалі жодної реакції не було».

Коли його запитали, чи не несе Росія відповідальність за те, що сталося, він сказав: «Якщо я відповім на це запитання, то слідству буде нічого робити. Нам потрібно допитати людей, які прямо причетні до цієї справи». Пан Ющенко каже, що вперше йому стало зле після вечері з тодішнім керівником СБУ Ігорем Смєшком та його заступником Володимиром Сацюком.

Спосіб отруєння викликав розмови про причетність Кремля, котрий хотів утримати Україну в сфері впливу Росії, привівши до влади пана Януковича. Однак Росія заявила, що до цієї історії не має жодного стосунку. Пан Сацюк і його помічник після Помаранчевої революції втекли до Росії. Обидва говорять про свою непричетність до отруєння президента, при цьому пан Смєшко продовжує наполягати, що СБУ також непричетна до цієї події.

 Повна версія


 Facebook
 Коментарі